Objednávky kurtů 739 237 633 / Tréninky dětí 602 696 060
ibdoksy@seznam.cz

Co všechno se dělo na tenise v posledních letech…

Můžeme začít tím, že Tenisový klub v Doksech zaznamenal podstatné změny. Přišlo nové vedení klubu, noví nájemci areálu i budovy, návraty staronových členů klubu a také noví trenéři mládeže. Nebylo to hned, ale pomalu a pozvolna se klub začal měnit v roce 2018, alespoň v očích těch, kteří se na tom podílejí.

Jako předseda klubu se po letech vrátil Ing. Michal Jaroš. Byl ve vedení klubu už v době „největší slávy“ porevolučního dokského tenisu, kdy se mu podařilo společně s ostatními členy klubu postavit v Doksech tenisovou halu. Nebyli to jen doksáci, ale i splaváci, kteří se zapojili a tato skvělá spolupráce nesla ovoce, o tom ale jindy. V té době se u nás hrál parádní tenis. 2. ligu dospělých doplňovaly dětské a dorostenecké soutěže v nejvyšších i krajských kategoriích a družstvo dospělých B v oblastních soutěžích. Měli jsme účastníky veteránského tenisu nad 40 i 50 let. Důležitý byl i zájem veřejnosti a amatérského tenisu, bez toho to přece nejde. Možná naléhání některých členů klubu nebo pouhá nostalgie přivedla Michala zpět do vedení klubu právě v roce 2018. A bylo to moc dobře.

Hned v dalším roce 2020 zaznamenal mládežnický tenis v Doksech zásadní změnu trenérů, jehož důvodem bylo ukončení činnosti Ing. Vladimíra Pecolda. Hlavně zdravotní důvody a možná i trochu komplikace s covidovým obdobím přesvědčily dlouholetého trenéra dokských dětí pověsit trenérství na hřebíček už v průběhu školního roku, bohužel těsně před soutěžní sezónou družstev. Co teď s tím?

Úspěšné družstvo starších žáků by nemělo jak se připravovat na blížící se jarní sezónu. Nepomáhala tomu ani počínající bláznivá covidová doba, která vnesla nejen na tenis nepohodu a mnoho otázek, zda se o něco vůbec snažit… Všichni víme, co následovalo ve společenských událostech, a proč v následujících dvou letech nebylo jednoduché organizovat tréninky a soutěže pro děti. Velmi často jsme dost improvizovali a občas bylo třeba i trochu odvážných rozhodnutí na základě vlastní intuice. Odehráli jsme dva ročníky soutěží v omezeném režimu, trénovali jsme do prosince na kurtech, v zimě jsme hráli na umělce mezi závějemi a ledem, do tělocvičny jsme si nosili v tašce desinfekci, pořádali jsme brigády, aby nám barák nespadl na hlavu… no, je to za námi.

Tréninků mládeže se ujali někteří závodní hráči dospělých, Zdeněk Svoboda, Alexandr Vítek a Marcela Réblová. Udělali jsme nábor nových dětí a rozšířili jsme závodní činnost o babytenis. Měli jsme tak tři závodní družstva dětí a družstvo dospělých. Oslovili jsme Terezu Macháčkovou, aby nám pomohla s atletickou přípravou dětí. Chvíli se s námi zapojila, než vytvořila skupinku dětských přespolních běžců a dál pokračuje pod atletickým oddílem. I tak děkujeme za pomoc.

Obnovili jsme pravidelné tréninky dětí i dospělých, přidali jsme plavecké tréninky dětí v rámci rehabilitace, znásobili jsme dětské turnaje jednotlivců mladších i starších žáků a babytenisu. V zimě kromě tělocvičny jezdíme trénovat do tenisové haly v České Lípě. Zavedli jsme letní soustředění. Všichni, včetně dětí, jsme pomáhali na mezinárodním turnaji žen Macha Lake Open ve Starých Splavech. Pořádáme celostátní turnaj dorostenek Macha Lake Junior kategorie A. Účastníme se s dětmi některých běžeckých závodů pro lepší fyzičku… je toho mnoho…

Naše úsilí se postupně zúročilo. V roce 2021 jsme slavili postup družstva babytenisu do krajského finále, kde děti skončily na děleném třetím místě. Mladší žáci byli druzí v oblastní soutěži. Klára Réblová slavila 3. místo na celostátním turnaji mladších žákyň v Mimoni. Rok 2022 přinesl 1. místo dorostencům v krajské soutěži družstev, mladší žáci A obsadili 2. místo a mladší žáci B 4. místo. Ondřej Rébl získal 2. místo na celostátním turnaji babytenistů v Doksech. V roce 2023 přidalo opět áčko mladších žáků 2. místo a béčko 4. místo v oblastních soutěžích, babytenisté skončili na 5. místě. Je to krásné a moc všem gratulujeme.

Tady bych se na chvilku vrátila k Ing. Vladimíru Pecoldovi. Jemu patří poděkování za všechny roky strávené přípravou tréninků, koordinací soutěží a organizací rodičů. Nebyl vždy jediným trenérem v Doksech, ale byl tu stále… Navázali jsme na jeho práci a právě za to mu patří dík, že bylo na co navázat. Město Doksy a dokská škola tak mají pro mládež další možnost volby. I tak někdy začínají sportovní sny. V malém klubu uprostřed parku malého města…
Běžný život na tenise ale není jen tenis. Za těch pár let máme novou elektroinstalaci v celém objektu, rekonstruované pokoje ubytovny, opravené šatny, vyčištěnou studnu, zacelenou střechu… je ale ještě mnoho dalších plánů, jako například oprava smutného betonového hřiště nebo nová tenisová hala…

Nejsme na to sami

Děkujeme Městu Doksy za finanční podporu, bez které by to nešlo. Děkujeme NSA za podporu trenérů. Děkujeme Libereckému kraji za finanční podporu dětí a mládeže. Děkujeme všem členům klubu, kteří se pravidelně účastní brigád a nikdy neřeknou NE, když vykoukne nějaká práce nebo něco „hoří“. Děkujeme všem trenérům, kteří se postupně zapojili do práce s mládeží.

Děkujeme Michalovi Jarošovi za koordinaci toho všeho… Jeho práce je nenahraditelná.

Je jednoduché plánovat a vymýšlet si nové věci nebo jednoduše pracovat, když máte kolem sebe skvělé lidi, na které je „spoleh“ a můžete se o ně opřít. Díky…

Těšíme se na rok 2024 a přejeme všem, aby v novém roce život běžel jak má…

Marcela Réblová

Popisky k fotkám.
Foto áčko: Mladší žáci A – Jan Dvořák, Jan Řiháček, Anna Řiháčková, Stella Blanická
Foto béčko: David Jelínek, Filip Jandus, Martin Kolařík, Filip Rovenský
Foto plavecký trénink: Plavecký trénink v českolipském bazénu.
Foto kemp2023: Letní tenisový kemp v Doksech.

Kontaktní formulář